Kabuki- przedstawienie, które budzi niesamowite emocje   

 

Teatr Kabuki początkowo był teatrem pogardzanym, przeznaczonym dla plebsu. W późniejszych latach był nawet chętniej oglądanym niż teatr no.


„Japończycy kochają teatr Kubuki, jest im on bardzo bliski. Pozostał on bowiem w stanie nienaruszonym od czasu ukształtowania się.”- mówił uczeń japoński mieszkający w Tokjo.

Bilety na spektakle są drogie i tylko niektórych na nie stać, więc mniej zamożni ludzie kupują  bilety tylko na jeden akt, ale sala mieszcząca 500 osób jest zawsze pełna.


Najpopularniejszym przedstawieniem granym od lat przez aktorów (podobnie jak no zawsze są to mężczyźni- niegdyś grały kobiety, lecz ówczesne władze zabroniły kobietom występować na scenie) jest "To-ryu- Oguri Hangan". Opowiada ono historię kochanków,  którzy mieli być rozłączeni za sprawą zazdrośników, ale miłość zwyciężyła wszystko. Umierającego kochanka kobieta wiezie do zaczarowanej krainy, aby go uratować. Najciekawszym punktem spektaklu jest przelot  kochanków na koniu pod teatralnym sufitem dzięki specjalnej machinie teatralnej, budzącej po dziś dzień zachwyt widowni. Machina wynosi bajecznie kolorowego konia (utworzonego przez dwóch aktorów), na którym zakochani przemierzają drogę do krainy wiecznych śniegów.


W teatrze Kabuki nieodłącznym elementem jest niesamowita muzyka, która buduje rytm i nastrój oraz taniec, który budzi najwięcej emocji. Podziw wzbudzają małe kroczki, które stawiają aktorzy grający role kobiece.


Spektakl w teatrze Kabuki nagradzany jest gromkimi brawami, największe emocje wywołuje taniec kochanki, a muzyka wprowadza w szczególny rodzaj odbioru, bliski transowi. Na pozór bajka, malowanka staje się obrazem duszy stęsknionej wielkiej opowieści, wielkiej narracji, która powtarzana latami niesie podpowiedź wyboru własnej drogi.